Pranešimas spaudai. 2013-08-05. JAV tabako pramonė siekia įbauginti Lietuvos politikus

Pasaulyje gerai žinomos organizacijos Corporate Accountability International (JAV) bei Action on Smoking and Health (Škotija) praėjusią savaitę kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministrą P. Andriukaitį, LR Seimo narius, Užsienio reikalų ir Ekonomikos ministerijas patvirtindamos, kad siųsti laiškai neatitinka JAV kongreso ar juo labiau amerikiečių požiūrio į Direktyvą ir siūlo tokias pramonės iniciatyvas lietuviams tiesiog ignoruoti.

Į Lietuvos ambasadorių gegužės mėn. kreipęsi Amerikos verslininkai tikino, kad priėmusi Europos Komisijos pasiūlytą Direktyvą, ES pažeistų tarptautines prekybos taisykles. Pasak jų, tokiu būdu ne tik Lietuva, bet ir visa ES užsitrauktų didžiausios pasaulio ekonomikos nemalonę.

„Vienai iš laišką pasirašiusių organizacijų – Amerikos prekybos rūmams, priklauso visos JAV įsikurusios tabako korporacijos. Amerikos prekybos rūmai yra gerai žinomi dėl savo ilgamečių bandymų pakenkti visuomenės sveikatos politikos pažangai JAV ir visame pasaulyje. Ši ir kitos panašios organizacijos (aut.past. pasirašiusios ambasadoriui adresuotą laišką) neatspindi amerikiečių nuomonės. Mat dauguma jų išties palaiko stiprias tabako kontrolės priemones, ypač išvardintas Tabako kontrolės pagrindų konvencijoje ir Tabako produktų direktyvoje“. – teigia John Stewart, Corporate Accountability International atstovas.

Organizacijų teigimu, toks laiškas iliustruoja įprastą tabako pramonės praktiką, kuomet siekiant įbauginti politikus, mobilizuojamos interesų grupės.

Action on Smoking and Health vadovas Laurent Huber priduria, kad vienas iš pirmųjų JAV prezidento B. Obamos administracijos veiksmų – priimtas Rūkymo prevencijos šeimoje ir tabako kontrolės įstatymas (Family Smoking Prevention and Tobacco Control Act), uždraudęs daugumą kvapiųjų medžiagų, sustiprinęs įspėjamąsias etiketes ant tabako pakuočių ir kita. Be to, federalinis įstatymas draudžia JAV vyriausybei imtis veiksmų pagal tarptautinės prekybos teisės, kurie skatintų tabako vartojimą užsienio šalyse.

Kaip teigiama interneto dienraštyje lrytas.lt, gegužės 7 dieną ES ambasadorius taip pat gavo panašaus pobūdžio įspėjamąjį laišką, kurį pasirašė JAV senatoriai. John Stewart teigimu, visi laišką pasirašę kongreso nariai gauna neproporcingai didelę paramą iš tabako pramonės. Pavyzdžiui, vienas pasirašiusiųjų – senatorius Mitchas McConnellas, vien 2012 metais gavo daugiau nei 32 tūkst. dolerių paramos iš pramonės ir yra žinomas pramonės interesų gynėjas.

„Laiške naudojami pramonės argumentai yra nepagrįsti ir skirti įbauginti. Tai tapo vis labiau aišku po to, kai Norvegija, Australija, Pietų Afrika išleido nutarimus, kuriais pripažįstama, kad šių šalių teisė apsaugoti visuomenės sveikatą yra svarbesnė už pramonės, kurios produktas nužudo daugiau nei pusė jos vartotojų, pelną.“- laiške P.Anriukaičiui dėsto John Stewart.

Reikalinga pabrėžti, kad, pavyzdžiui, taikant didelius vaizdinius įspėjimus ar paprastas standartines pakuotes tarptautinių prekybos sutarčių nuostatos nepažeidžiamos. Tokios priemonės atitinka Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) nustatytas tarptautinės prekybos taisykles. Jos iš tiesų atitinka visuomenės sveikatos išimtims taikomus reikalavimus, numatytus tiek PPO bendrajame susitarime dėl muitų tarifų ir prekybos (GATT), tiek PPO susitarime dėl techninių kliūčių prekyboje (TBT)25.

Vaida Liutkutė
Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija

• Organizacijų Corporate Accountability International (JAV) ir Action on Smoking and Health (Škotija) laiškai pateikiami prisegtuke.
• Daugiau informacijos apie Tabako produktų direktyvą rasite adresu: http://koalicija.org/index.php?option=com_content&task=view&id=102&Itemid=150

Į papildomus Jūsų klausimas atsakys Aurelijus Veryga, tel. (8 614) 05 997

– Tabakas yra svarbiausia priešlaikinių mirčių priežastis ES – dėl jo kasmet miršta apie 700 000 europiečių. Jei nebus imtasi priemonių, kad ši nerimą kelianti tendencija būtų pakeista, iki 2030 m. aukų skaičius gali išaugti iki 8 milijonų.
– Dėl tabako vartojimo visuomenė patiria dideles tiesiogines ir netiesiogines sąnaudas (tiesioginės sveikatos apsaugos, socialinės rūpybos, gaisrų ir kitų nelaimingų atsitikimų išlaidos, produktyvumo nuostoliai). Apskaičiuota, kad šios išlaidos 2000 m. siekė 363 milijardus eurų, kas sudaro 3,9 procentų ES-27 BVP.

Organizacijos ASH laiškas
Organizacijos CAI laiškas

Pranešimas spaudai pdf’e