„NordAN“ (Šiaurės šalių alkoholio ir narkotikų politikos tinklo) rezoliucija 2019: pasipriešinkime kanapių normalizavimui

Požiūris į narkotikus, tarp jų ir kanapes, visuomenėje laisvėja, nors vis daugiau žinome apie jų daromą žalą. Kanapių vartojimas tapo priimtinesnis ir vertinamas kaip mažiau kenksmingas. Nemažai šalių įteisino jį medicininiais, o kai kurios šalys ir kitokios jurisdikcijos teritoriniai dariniai − pasilinksminimo tikslais.

Netesėti pažadai

Pagrindinis pažadas, kuriuo buvo grindžiamas legalizavimas − esą jis pažabos juodąją rinką. Tačiau ten, kur kanapės buvo legalizuotos, to pasiekti nepavyko. Teisėsauga tvirtina, kad, prisidengusi legalia rinka, klesti ir juodoji.

Legalizuojant rinką buvo tikimasi, kad kanapių vartojimas bus reguliuojamas atsakingai. Tačiau šis uždavinys pasirodė pernelyg sudėtingas, o valstybių kontrolei skiriami ištekliai – riboti. Be to, mokesčiai ir reguliavimo išlaidos padidina kanapių kainą,  o tai − papildoma juodosios rinkos paskata.

Kanapių legalizavimas įpirštas visuomenei žadant papildomas pajamas iš mokesčių, kurias neva bus galima skirti geriems darbams. Mokesčių tikrai surenkama daugiau, tačiau bendrame biudžete jie sudaro labai nedidelę valstybių biudžetų dalį. Neatsižvelgta ir į tai, kad didėjant vartojimui visuomenės išlaidos taip pat auga – gausėja eismo įvykių, didėja ligoninių ir greitosios pagalbos paslaugų poreikis, todėl daugiau lėšų  reikia skirti gydymui ir policijai.

Visokių pažadų būta ir kalbant apie medicininių kanapių naudą. Nors tyrimai rodo, kad jos gali palengvinti tam tikras būkles, tvirtų tokio poveikio įrodymų nėra. Daugelyje šalių ir kitokios jurisdikcijos teritorinių darinių sprendimai gerokai aplenkė mokslo įrodymus, kurių stokojama iki šiol. Kanapių vartojimas medicinoje turi būti pagrįstas įrodymais, o iš jų gaminami vaistai turi būti registruojami remiantis ta pačia patvirtinimo sistema, kaip ir kiti.

Nauja priklausomybių pramonė

Kanapių legalizavimas sukūrė naują, legalią kanapių pramonę, kuri, kaip ir bet kuris kitas verslas, siekia maksimalaus pelno. Kaip ir alkoholio bei tabako pramonė, kanapių pramonė stengiasi plėsti savo rinką, pritraukti naujas vartotojų kartas ir paversti kanapes nauja socialinės kultūros norma.

Taikydama rinkodarą ir tiekdama naujus produktus ši pramonė pasiekia įvairius rinkos segmentus, įskaitant jaunus žmones, sergančiuosius priklausomybe, kitas vartotojų grupes. Kaip ir alkoholio bei tabako pramonė, kanapių pramonė didžiąją dalį savo pelno gauna iš itin intensyviai vartojančių klientų grupės. Kaip ir alkoholio bei tabako pramonė, kanapių pramonė stengiasi palankiai formuoti mokslo tyrimų temas ir viešąjį diskursą, siekia politinės įtakos formuojant politiką ir reguliavimą.

 Visuomenės sveikatos problemos

Įrodymų apie kanapių daromą žalą, tokią kaip psichikos sveikatos problemos, priklausomybė, eismo įvykiai, tik gausėja. Tačiau viso tos žalos spektro dar nežinome. Net ir  turima informacija labai greitai sensta, nes kuriami nauji ir vis stipresni produktai, vartojama intensyviau, atsiranda nauji vartojimo būdai. Vien per pastaruosius kelerius metus iškilo naujos problemos, tokios kaip hiperemezė, dėl kanapių arba su garinimu susijusios plaučių ligos – naujos ir netikėtos grėsmės visuomenės sveikatai. 

Pažaboti legalizavimą

Iki šiol kanapių legalizavimas labiausiai plito Šiaurės Amerikoje. Tačiau su dideliu susirūpinimu pažymime, kad Liuksemburgo vyriausybė pažadėjo įteisinti kanapes, o Nyderlandų vyriausybė pasiūlė licencijuotą jų gamybą, kad patenkintų savo pusiau legalių kavinių-parduotuvių paklausą. Kelia nerimą tai, kad tuo metu, kai neištesėti legalizavimo pažadai tampa akivaizdūs ir vis gausėja visuomenei daromos žalos įrodymų, šios reformos išplis ir kitose šalyse.

Raginame savo vyriausybes pasipriešinti peršamai legalizavimo politikai, raginame neabejingus mokslininkus, NVO, tėvus ir piliečius pasisakyti prieš naujos priklausomybę sukeliančios medžiagos normalizavimą ir legalizavimą. 

Rezoliuciją priėmė „NordAN“ Generalinė asamblėja spalio 11 d. Helsinkyje, Suomijoje.