Europos Parlamentas ratifikavo Protokolą Dėl neteisėtos prekybos tabako gaminiais panaikinimo

Europos sąjunga netrukus taps 18-taja jurisdikcija, ratifikavusia Pasaulio Sveikatos Organizacijos Tabako pagrindų konvencijos (FCTC) papildomą Protokolą Dėl neteisėtos prekybos tabako gaminiais panaikinimo. Balsų dauguma Europos Parlamentas šią savaitę pritarė dviem Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų bei Tarptautinės prekybos komitetų rekomendacijoms ratifikuoti šį Protokolą.

Europos Taryba savo pritarimą pareiškė dar 2016 m. vasario mėn. Ratifikavimas įsigalios praėjus 20 dienų po jo paskelbimo.

Protokolas – pirmoji globali sutartis, siekianti panaikinti visas neteisėtos prekybos tabako gaminiais formas, kurioje numatytos nuoseklios priemonės stebėti visą tabako tiekimo grandinę, įdiegti nepriklausomą nuo pramonės stebėsenos sistemą, reguliuoti ir apskaityti prekybą internete ir neapmuitinamus pardavimus, numato baudžiamąją atsakomybę už tarptautinę tabako gaminių kontrabandą ir kita.

Florence Berteleti, tarptautinės organizacijos Smoke Free Partnership (SPF) direktorė, teigė: „Šiandien ES žengė svarbų žingsnį siekiant vieningai įgyvendinti tarptautines priemones kovais su nelegalia tabako prekyba. Raginame visas ES valstybes nares, kuo skubiau ratifikuoti papildomą Protokolą, sukuriant galimybę neutralizuoti neteisėtos prekybos tabako gaminiais poveikį šalių finansinėms, teisės ir sveikatos sistemoms. Nauji globalūs sprendimai išstumia susitarimus su tabako pramone, kaip nebeatitinkančius dabarties poreikių.“

Įsidėmėtina, kad Protokolas ratifikuotas likus vos mėnesiui iki prieštaringai vertinamo Philip Morris International (PMI) susitarimo su ES, kuriame apibrėžiamas tabako pramonės kontroliuojamos tabako gaminių sekimo „sistemos“ naudojimas. Protokolas, kaip tarptautinis teisės aktas turi viršenybę prieš bet kokius ankstesnius susitarimus su tabako pramone, o pramonės siūloma „sistema“ prieštarauja Protokolo straipsniams. Europos organizacijos jau ilgą laiką ragina Europos Komisiją ir valstybes nares atmesti visus mėginimus atnaujinti arba pratęsti sutartį su PMI.

Tarptautiniam Protokolo įsigaliojimui reikia bent 40-ies šalių ratifikavimo. Europos sąjunga ratifikuodama šį teisės aktą įsipareigoja jį įgyvendinti anksčiau nei bus pasiektas jo privalomas tarptautinis teisinis statusas. Protokolą jau ratifikavo 17 šalių, penkios yra ES šalys: Austrija, Ispanija, Portugalija, Prancūzija ir Latvija.
Nacionalinė tabako ir alohoio kontrolės koalicija ne kartą kreipėsi į LR Seimą ir LR Vyriausybę prašydama ratifikuoti Protokolą.
Lietuva šį Protokolą pasirašė dar 2013 m. rugsėjį, o gruodį LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė dekretą „Dėl teikimo LR Seimui ratifikuoti protokolą dėl neteisėtos prekybos tabako gaminiais panaikinimo”. LR Finansų ministerija registravo visus reikiamus teisės aktu, o Lietuvos institucijų pateiktos išvados nesudaro jokių kliūčių šio Protokolo ratifikavimui. Priežastys, kodėl LR Seimas iki šiol nėra ratifikavęs Protokolo išlieka nežinomos.