Jaunųjų gydytojų asociacijos ir LiMSA pozicija dėl prekybos centrų susitarimo reikalauti asmens dokumento perkant alkoholį

Informacijos šaltinis: www.jauniejigydytojai.lt

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos iniciatyva nuo 2016 m. rugsėjo 2-osios visi Lietuvos gyventojai pirkdami alkoholinius gėrimus daugelyje didžiųjų prekybos centrų privalės pateikti asmens dokumentą. Jaunųjų gydytojų asociacija ir Lietuvos medicinos studentų asociacija (LiMSA) nepritaria šiai prekybos centrų siūlomai priemonei, mūsų žiniomis, netaikomai nei vienoje Europos valstybėje. Tokį prekybos centrų sprendimą vertiname kaip neefektyvų ir traktuojame tai kaip mėginimą diskredituoti įrodymais pagrįstą alkoholio prevencijos politiką Lietuvoje.

Sutinkame, kad alkoholio prieinamumo mažinimas yra viena iš efektyvių ir įrodymais pagrįstų priemonių, tačiau prekybos centrų pasiūlymo nelaikome pagrįstu ar tvariu. Pirmiausia toks dokumentų tikrinimas nėra įtvirtintas įstatymu, galimai pažeidžia duomenų apsaugos reikalavimus, o už šios tvarkos nesilaikymą nėra numatyta jokių sankcijų. Antra, paliekama galimybė pardavėjams tokių reikalavimų išvengti įvedant kitokį amžių, nes tai nebus automatinis dokumento skenavimas. Trečia, reikalavimas tikrinti visų piliečių, įskaitant ir vyresnių ar net pensinio amžiaus žmonių asmens dokumentus atrodo nelogiškas.

Mūsų organizacijų pozicija, Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) priimta rezoliucija bei daugiau nei 60 tūkstančių parašų surinkusi piliečių iniciatyva “Už blaivią” dokumentų tikrinimui iš esmės neprieštarauja, tačiau pabrėžia, kad yra tikslinga nustatyti amžiaus ribą – vadinamąją “apsaugos zoną”. Manome, kad logiška dokumento reikalauti tik iš žmonių, galimai jaunesnių nei 25 metai pagal subjektyvų vertinimą, bet ne pagyvenusių ar pensinio amžiaus žmonių.

Primename, kad efektyviausios alkoholio kontrolės priemonės yra alkoholio kainos didinimas, visiškas reklamos draudimas bei alkoholio prieinamumo mažinimas: prekybos alkoholiu laiko trumpinimas, prekybos ribojimas jaunimui skirtuose renginiuose bei alkoholinių gėrimų prekyba tik specializuotose parduotuvėse. Būtent pastaroji priemonė labiausiai papildytų privalomąjį dokumentų tikrinimą ir nepilnamečių apsaugą dėl pardavimo vietos filmavimo bei galimybės apmokyti darbuotojus, kaip tinkamai paprašyti dokumentų ir išvengti konfliktinių situacijų. Taip pat įteisinus vadinamąją “slapto pirkėjo” sistemą galėtume dar labiau kontroliuoti alkoholinių gėrimų nepardavimą nepilnamečiams.

Esame nusivylę, kad sveikatos apsaugos ministras pasirašė šį susitarimą, kurį palaiko ir alkoholio pramonė, dažniausiai trukdanti įrodymais pagrįstų prevencijos priemonių diegimui. Manome, kad tai yra siekis suerzinti visuomenę ir sutapatinti aktyvius piliečius bei jaunimo organizacijas su nelogiškais ir nepagrįstais pasiūlymais. Dėl tos priežasties mes atsiribojame nuo šio prekybos centrų susitarimo ir siūlome rinktis tvarias alternatyvas.

Dėl papildomos informacijos kreiptis:

Simona Stankevičiūtė, Jaunųjų gydytojų asociacijos valdybos pirmininkė,
tel.: +37062420130, el. paštas: stanksim@gmail.com

Rytis Kalinauskas, Lietuvos medicinos studentų asociacijos prezidentas,
tel.: +37061492114, el. paštas: president@limsa.lt