Kas yra tikrieji mokesčių mokėjimo „banginiai“ Lietuvoje?

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) paskelbtame įmonių, 2014 m. sumokėjusių daugiausiai mokesčių į valstybės biudžetą, saraše kaip ir kasmet puikuojasi tabako ir alkoholio pramonės atstovai. Tiesa, didžiąją tabako, alkoholio ir naftos produktų įmonių mokamų mokesčių dalį kaip ir kasmet sudarė akcizas ir pridėtinės vertės mokestis. Šiuos mokesčius sumoka pirkėjas, o ne gamintojai, kurie  tik techniškai šį mokestį perveda avansu į valstybės biudžetą, dėl paprastesnio mokesčių administravimo.

Pagal neseniai paskelbtus naujausius duomenis, mokesčių mokėjimo lyderėmis paskelbtos ORLEN Lietuva AB, sumokėjusi 234,7 milijonų eurų per I-III 2015 metų ketvirčius, ir Philip Morris Baltic sumokėjusi 141,1 milijonų eurų.

Siūlome pažvelgti į įmonių sarašą, kurios 2014 m. į VMI sąskaitą pervedė daugiausiai mokesčių ir kitų įmokų, neįskaitant pridėtinės vertės mokesčio ir akcizų, atėmus mokėtojams sugrąžintas mokesčių permokos sumas.

Mokesčių mokėjimo „banginių“ sąrašas gerokai pasikeičia. Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenis, įmonėmis lyderėmis tampa Akcinė bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“, Lietuvos energija UAB, Swedbank AB.

Tuo tarpu įmonės, dažnai prisistatančios kaip daugiausiai mokesčių sumokančios, smunka gerokai  žemiau.  Pavyzdžiui, UAB “ŠVYTURYS-UTENOS ALUS” – 37 vieta, UAB “PHILIP MORRIS BALTIC” – 44 vieta, UAB “PHILIP MORRIS LIETUVA” – 79 vieta. Tarp įmonių pervedamų ir realiai sumokamų mokesčių egzistuoja didžiuliai skirtumai: UAB Philip Morris Baltic atveju skirtumas yra daugiau kaip 48 kartai – bendrovė sumokėjo ne skelbiamus  141,1 milijoną eurų, o tik  2,9 milijonus. Primename, kad 138,2 milijono eurų sumokėjo pirkėjai, kurie ir yra didžiausias kolektyvinis mokesčių mokėtojas Lietuvoje.

„Tikimės, kad šie duomenys paskatins platesnę diskusiją visuomenėje ir leis atidžiau pažvelgti į įmonių mokamus mokesčius bei jų reikšmę šalies ekonomikai. Šiuo metu tabako ir alkoholio pramonė viešai manipuliuoja oficialiais šalies duomenimis, nuolat darydama spaudimą Seimo nariams.“ – komentuoja Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas profesorius Aurelijus Veryga.