Lobistai keičia rūkymo politiką

Olandijoje politikai kaltinami, kad leidžia galingiems tabako pramonės lobistams nederamai veikti prieš rūkymą nukreiptą politiką.

Pastaraisiais metais, kai dauguma Europos šalių sustiprino kovą su rūkymu, Olandija iš dalies grįžo prie to, kas buvo anksčiau – vėl leidžiama rūkyti kai kuriuose baruose ir mažinamas finansavimas su rūkymu kovojančioms organizacijoms. Esama įtarimų, kad taip nutiko dėl politikų ir tabako pramonės ryšių. Žinovai įspėja, kad šie ryšiai gali lemti blogesnę tautos sveikatą.

Prieš trejus metus, kaip ir dauguma Europos kraštų, Olandija uždraudė rūkyti baruose. Pastarąjį pusmetį vyriausybė švelnina apribojimus. Dabar mažame barelyje ar kavinukėje, kur dirba tik savininkas, klientai vėl gali užsidegti cigaretę prie alaus bokalo ar kavos puodelio. Vieno tokio baro savininkė sako, kad šis vyriausybės potvarkis tikriausiai išgelbėjo jos verslą nuo bankroto. Įvedus draudimą rūkyti žmonės nebeužsukdavo, bet dabar vėl ateina ir, žiūrėkite, visi rūko! "Gal rūkyti ir nesveika, bet žmonėms turi būti leista elgtis, kaip jie nori", – sako savininkė.

Politikai gina tokį politikos pasikeitimą remdamiesi asmens laisve. Parlamentaras Anne Mulderis iš valdančiosios Liaudies partijos už laisvę ir demokratiją mąsto panašiai: "Žinau, kad daug žmonių, kovojančių su rūkymu, manęs nekenčia, bet esu liberalas, o kaip liberalas tikiu, jog žmonės turi būti laisvi pasirinkti, rūkyti jiems ar ne."

Mirs milijonas

Pasaulio sveikatos organizacijos tarptautinė tabako kontrolės sutartis draudžia bet kokį komunikavimą, kuris galėtų leisti tabako pramonei paveikti vyriausybės politiką. Vis dėlto A.Mulderis pripažino, kad Sveikatos departamentas rengia susitikimus su tabako lobistais: "Tai legalus produktas, manau, galima kalbėtis su visais, aš tai ir darau. Neturiu jokių problemų bendrauti su lobistais. Jei nori užsiimti politika, turi kalbėtis su žmonėmis abiejose pusėse, tada priimti savo sprendimą."

Tačiau tokius samprotavimus kategoriškai atmeta profesorius Onno van Schayckas iš Mastrichto universiteto: "Jei nori kontroliuoti maliariją, nesikvieti moskitų į derybas. Tai visiškai nelogiška. Jie elgiasi visiškai neatsakingai, tai jokia sveikatos politika." O medikai dar priduria: "Labai gražu yra sakyti, kad žmonės turi būti laisvi pasirinkti, bet jei turi priklausomybę, nesi laisvas ir negali pasirinkti mesti, nes tai yra liga, kurią reikia gydyti."

Tuo metu, kai rūkaliams vėl lengviau atrasti barus, kurie neišmes jų už durų cigaretės suplėšti, apkarpytas finansavimas smarkiai apsunkina norinčiųjų atsikratyti žalingo įpročio pastangas. Tyrinėtojai sako, kad be griežtesnės rūkymo kontrolės ir didesnės pagalbos tiems, kurie nori mesti, per ateinančius 30 metų nuo ligų, susijusių su tabaku, Nyderlanduose per anksti mirs beveik milijonas žmonių.

Galinga pramonė

Bergenas prie Zomo yra mažas Olandijos miestelis vakarinėje pakrantėje, kuriame stovi vienas didžiausių pasaulyje "Philip Morris" fabrikų. Gamykla gyvybiškai svarbi vietos ekonomikai. Kiekvienoje šeimoje kas nors dirba "Philip Morris" fabrike, o kartais net ir po kelis narius. Fabrikas samdo 1400 darbuotojų.

"Philip Morris" lobistas Mathijsas Petersas sako, kad pernai gamykloje buvo pagaminta 80 mlrd. cigarečių. Keistai skamba žalingą produktą gaminančių atstovų kalbos apie tikslą sumažinti žalą, bet ką gi daugiau jie begali pasakyti.

Tabakas yra didelis verslas Olandijoje. Pernai olandų rūkaliai išleido daugiau kaip 4 mlrd. eurų tabako produktams. Kasmet ši pramonė duoda apie 2,4 mlrd. eurų Olandijos ekonomikai – lygiai pusė ateina iš "Philip Morris".

Olandijos vyriausybė neigia kokią nors tabako pramonės įtaką jos politikai. Tačiau tiesa yra ta, kad ciniškų komentarų daugėja, o kovai su rūkymu skirtas finansavimas mažėja.

http://www.lzinios.lt/Pasaulis/Lobistai-keicia-rukymo-politika