NTAKK palaiko LR Aplinkos ministerijos siūlymą

LR Aplinkos ministerijos užsakymu atlikta visuomenės apklausa parodė, kad ne vietoje numestas nuorūkas pastebi daugiau kaip 80 proc. apklaustųjų, jos erzina 60 proc. respondentų. Keturi iš penkių apklaustųjų mano, kad nuorūkos yra kenksmingos. Anot apklausos dalyvių, dažniausiai (51 proc.) nuorūkos bet kur metamos iš įpročio, nesusimąstant. Baudoms už aplinkos teršimą nuorūkomis pritaria 70 proc. apklaustųjų.

„Kelias valandas vandenyje pabuvusi nuorūka, kubinį metrą vandens užteršia taip, kad jis tampa gyvybei nebetinkamu. Per metus susidaro pusantro tūkstančio tonų nuorūkų, oficialiai parduodami 3 milijardai cigarečių, tačiau žmonės perka ir rūko ir nelegaliais cigaretes, kurios patenka į vandenis. Mūsų skaičiavimais, 3 mlrd. cigarečių užterša maždaug 1200 olimpinių baseinų, tai yra įspūdinga. Nuorūkų kalnas, t. y. 1500 tonų, pavertus drambliais būtų apie 200 šių gyvūnų. Žinodami, kiek kelios dešimtys stumbrų Kėdainių rajone padaro nuostolių ūkininkams, jei tie drambliai tik vaikščiotų, būtų didžiuliai nuostoliai. Atrodo nuorūka tokia mažytė, tačiau kai pamatome skaičius, paaiškėja, kad ji nėra tokia nekalta ir yra daromi didžiulė žala gamtai“, – komentuoja K. Trečiokas.

Parengtame mokesčio už aplinkos teršimą pakeitimo projekte numatoma apmokestinti tabako gaminius. Siūlomas tarifo dydis – 0,01 Eur už 1 tabako gaminio gramą arba 0,2 Eur už 20 cigarečių pakelį.

NTAKK palaiko LR Aplinkos ministro Kęstučio Trečioko iniciatyvas ir principingą poziciją, susijusią su tabako nuorūkų taršos mažinimu Lietuvoje, ir, pagal kompetenciją, palaikys ministerijos siūlomą mokesčio už aplinkos teršimą pakeitimo projektą.

Tabako atlaso (the Tobacco Atlas) interneto svetainėje pateikta naujausia informacija apie tabako poveikį aplinkai.

Tabako atlasas (the Tobacco Atlas) yra Amerikos vėžio asociacijos (American Cancer Society) ir Pasaulinio plaučių fondo (World Lung Foundation) sukurtas ir nuolat atnaujinamas išsamiausias, informatyviausias ir prieinamiausias informacijos šaltinis apie tabako epidemiją.