Nepilnamečiui alkoholio pardavusios degalinės – teismuose

Šių metų balandžio 18 d. Vilniuje grupė jaunuolių atliko eksperimentą, kurio metu patikrino, kaip degalinėse laikomasi draudimo neparduoti alkoholinių gėrimų asmenims iki 18 metų. Septyniolikmečiui paaugliui alkoholinius gėrimus pardavė 14-oje iš 17-os aplankytų degalinių.
Policija ėmėsi priemonių ir nubaudė atsakingus asmenis, tačiau, net esant akivaizdiems įrodymams, degalinių operatoriai kreipėsi į teismą, siekdami išvengti atsakomybės. Vienas iš eksperimento organizatorių Arminas Mockevičius buvo kviestas į teismą liudyti jau 5 kartus. „Tai yra teismų, mūsų (organizatorių – red. past.) laiko gaišinimas, 12 klasės moksleivis turi praleidinėti pamokas dėl to, kad degalinių operatoriai siekia išvengti atsakomybės. Baudos nėra labai didelės, todėl pardavėjos ir įmonės turėtų prisiimti atsakomybę už šį pažeidimą. Tačiau veikiama priešingai nuo pat pradžių degalinių asociacijos vadovas kaltino eksperimento organizatorius, vietoj to, kad pripažintų savo kaltę ir taisytų padėtį. Tai parodo, kad degalų prekybos verslas Lietuvoje nėra brandus.“
Europos Parlamento narys B. Ropė, kuris su kitais europarlamentarais pasirašė Europos Komisijai adresuotą deklaraciją dėl geresnio visuomenės informavimo apie žalingą vairavimo apsvaigus nuo alkoholio poveikį, ragina už visuomenės sveikatą atsakingas Lietuvos institucijas vykdyti šios grėsmės prevenciją. „Alkoholis kaltas dėl ketvirtadalio mirčių keliuose, todėl, norint spręsti šią problemą, reikia imtis griežtų priemonių, o viena iš jų – alkoholio pašalinimas iš degalinių, – sako B. Ropė, – Lietuva tą padarė dar 2011 m., kai Seimas priėmė Alkoholio kontrolės įstatymo pataisą, numatančią, kad nuo 2016 m. sausio 1 d. įsigalios draudimas degalinėse prekiauti bet kokiais svaigalais. Labai keistai atrodo kai kurių Seimo narių bandymai pratęsti prekybą degalinėse. Kreipiausi į LR Seimo Sveikatos reikalų komitetą, ragindamas nepalaikyti jų pateikto projekto atidėti draudimą. Jaunų žmonių savarankiškai atliktas eksperimentas parodė, kad degalinėse alkoholio nesunkiai gali įsigyti nepilnamečiai. Degalinių operatoriai elgiasi tikrai akiplėšiškai skųsdami nuobaudas, kai eksperimento organizatorių pateikti įrodymai yra nenuginčijami. Tai parodo, kad šis verslas nėra atsakingas ir dar labiau pagrindžia būtinybę atsisakyti alkoholio prekybos degalinėse“.
Už nustatytą pažeidimą įmonės baudžiamos nuo dviejų šimtų aštuoniasdešimt devynių eurų iki aštuonių šimtų šešiasdešimt aštuonių eurų, o alkoholį nepilnamečiui pardavęs asmuo baudžiamas nuo keturiolikos iki dvidešimt aštuonių eurų bauda.
LR Seimas buvo priėmęs sprendimą uždrausti prekiauti alkoholiais gėrimais degalinėse, tačiau socialdemokratai Andrius Palionis, Eduardas Šablinskas užregistravo įstatymo pataisas, kad šis draudimas būtų nukeltas iki 2019 m. Po eksperimento rezultatų paviešinimo vienas iš iniciatorių atsiėmė savo parašą dėl įstatymo projekto pateikimo.
„Eurobarometro“ tyrimas „Jaunimo požiūris į narkotikus“ atskleidė, kad net 76 proc. Lietuvos jaunuolių tvirtina, kad per 24 valandas gali labai lengvai gauti tiek alkoholinių gėrimų, tiek tabako gaminių.
Eksperimento filmuota medžiaga:

Daugiau informacijos:
Arminas Mockevičius, Tel. 868515855 , Arminas.mockevicius@gmail.com

2 thoughts on “Nepilnamečiui alkoholio pardavusios degalinės – teismuose

Comments are closed.