Tik teatras: degalinės šįmet įdarbino daugiau

Komentaro autorė Nijolė Goštautaitė Midttun
Skirtingų partijų politikai, ragais ir nagais siekiantys atšaukti alkoholio prekybos degalinėse draudimą, demonstruoja tikrąją politinę valią. Alkoholio pramonės interesai – svarbesni nei piliečių. Tai prieštarauja ne tik partijų deklaruojamoms vertybėms ir programoms, bet ir Alkoholio kontrolės įstatymui. Užtat lengvai išmainoma į paramą partijoms rinkimuose.
Metų pradžioje pateikti įstatymų projektai buvo politikų pažadas, kad alkoholiu degalinėse prekiauti vienaip ar kitaip bus leista. Degalinių verslininkai sureagavo ūkiškai: SODRA suvestinės rodo, kad darbuotojų skaičius 2015 m. degalinėse („Saurida“, „EMSI, „Ventus“) didėjo. Ypač didėjo balandžio-gegužės mėnesiais kai (galimai pramonei ir politikams sukirtus rankomis) pradėtas kurti vaidybinis serialas: „Kariauti su alkoholiu reikia kompleksiškai”. Tyliai už kadro priduriant: „tik ne dabar“. Muilo opera subalansuota vietinei auditorijai – truputis meilės verslo konkurencijai ir darbuotojams, ašaros dėl varguolių, kuriems iš rankų išplėšiama vienintelė galimybė nusipirkti degtinės butelį. Žiniasklaida bombarduoja piliečius suderintomis reklaminėmis žinutėmis: bus pažeista konkurencija, vyksta degalinių ir prekybos centrų konkurencinė kova (rimtai?), degalinių patalpos jau išnuomotos kitoms alkoholiu prekiaujančioms įmonėms. Draudimo įsigaliojimui priartėjus gąsdinama, kad bus atleista 500, už savaitės ir visas 1000, darbuotojų. Ištraukiami plakatai, barstomos skrajutės, Seimo nariams dalinamos EMSI nuolaidų kortelės, akis bado nesankcionuotas samdomų darbuotojų piketas beveik plenarinių posėdžių salėje.
Bet visa tai – tik „muzikinis fonas“, kuriuo teisinsis Seimo nariai aiškindami, kodėl patikėjo verslininkų ašaromis. Tikrasis darbas vyksta LR Seime manipuliuojant įstatymų priėmimo procedūra. Yra manančių, kad už šį balsavimą ir konkretus atlygis numatytas. Nuolatos atnaujinamą teisinių ir politinių procesų chronologiją galite rasti internete.
Priedainį veiksmingos tik kompleksinės priemonės LR Seimo nariai mini tik todėl, kad priemonių nereikėtų įgyvendinti. Jie žada kompleksines priemones, o vėliau draugiškai balsuoja „prieš“. Tai kas priimta – atšaukiama, paskui vėl siūloma ir žadama.
Nereikia kvailinti piliečių. Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės politika rengiama profesionaliai, suteikiant visas galimybes politikams rinktis žmonių gerovei palankią politiką. Yra Alkoholio kontrolės įstatymas, kurio paskirtis mažinti alkoholio vartojimą ir jo sukeliamą žalą, dirba Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, nuosekliai teikiantis mokslo įrodytas priemones, aktyviai informaciją ir rekomendacijas teikia Nacionalinė sveikatos taryba, Lietuvos Sveikatos mokslų universitetas, Pasaulio sveikatos organizacijos Lietuvoje biuras, ekspertus ir NVO subūrusi Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija. Draudimas prekiauti degalinėse – tai kompleksinių priemonių dalis. Šią priemonę netrukus planuoja įdiegti Estija ir Latvija, siūlydamos vos metų pereinamąjį laikotarpį.
Tačiau parengtos profesionalios kontrolės priemonės atsimuša į LR Seimo „nežiniukų“, galvas, kuriose gimsta fantastiniai priemonių „kompleksai“, rekomenduojami tik jų pačių. Na, ir dar žinomų sveikatos ekspertų – Legalaus verslo aljanso, Lietuvos aludarių gildijos, UAB „Sauridos“ ir kitų UAB‘ų, tabako pramonės finansuojami internetinių žemėlapių ir TV žiniuonių.
O Seimo nariai – patys muša, patys rėkia. Seimo narys R. Markauskas per savaitę sugebėjo pateikti 3 pasiūlymus, iš kurių vieną atsiėmė, vieną komitetas atmetė, o kitą, žiūrėk, ir priėmė. Gruodžio 9 d. skubos tvarka D. Mikutienės vadovaujamas Sveikatos reikalų komitetas pasirūpino, kad neišblaivėtų kaimo vyrai, kurių nusižudo dvigubai daugiau nei mieste: reikia leisti prekiauti alkoholiu nespecializuotuose skyriuose kaimo parduotuvėse. Pasiūlymas teiktas tai pačiai įstatymo pataisai, kuri gražina alkoholį į degalines. Kad visi kompleksiniai Lietuvos girdymo sprendimai būtų priimti balsuojant už vieną projektą?