NordAN rezoliucija 2020: Alkoholis – vėžio rizikos veiksnys

Šiaurės alkoholio ir narkotikų politikos tinklas (Nordic Alcohol and Drug Policy Network- NordAN), kuriam priklauso NTAKK, šių metų Generalinėje Asamblėjoje priėmė rezoliuciją „Alkoholis – vėžio rizikos veiksnys“. Šiuo dokumentu siekiama atkreipti dėmesį į tai, kad alkoholio vartojimas yra burnos, gerklų, ryklės, stemplės, gaubtinės ir tiesiosios žarnos, kepenų, krūties vėžio sukėlėjas. Tai nepelnytai pamirštamas faktas, todėl šalių vyriausybės turėtų dėti daugiau pastangų ir geriau informuoti alkoholio vartotojus. Žemiau pateikiamas pilnas rezoliucijos tekstas (lietuvių kalba).

Alkoholio vartojimas padidina burnos ir gerklės, gerklų, stemplės, storosios ir tiesiosios žarnos, kepenų ir krūties (moterims) vėžio riziką. Remiantis šia informacija, Europos kovos su vėžiu kodekse pabrėžiama: „Ribokite bet kokios rūšies alkoholio vartojimą. Siekiant išvengti vėžio geriausia jo nevartoti visai.“

Tačiau prieinamos nacionalinės apklausos ir tyrimai rodo, kad dauguma piliečių nežino, jog alkoholis sukelia vėžį. Tyrimai atskleidžia, kad tik 20–40 % žmonių žino apie šį ryšį. „NordAN“ pabrėžia, kad klaidinga manyti, jog vartodami alkoholį žmonės žino apie šią riziką sveikatai ir geria būdami pakankamai informuoti, priima pagrįstus su vartojimu susijusius sprendimus. Žmonės apie tai nežino. Ir mūsų valstybės nepakankamai juos apie tai informuoja. Vartotojai apie tai informuojami ne tik nepakankamai gerai, bet neretai ir neteisingai. Yra įrodymų, kad alkoholio pramonė įrodymus apie vėžio riziką, susijusią su alkoholio vartojimu kartais pateikia neteisingai arba sumenkina. Mūsų vyriausybėms tenka ypatinga atsakomybė reaguoti į klaidinantį alkoholio pramonės vaidmenį ir užtikrinti, kad vartotojai žinotų apie kancerogeninę alkoholio riziką.

Alkoholio kancerogeninis poveikis turėtų būti svariau pristatomas nacionalinėse ir tarptautinėse alkoholio politikos diskusijose. Alkoholio vartojimas – tai vienas iš svarbiausių išvengiamų vėžio rizikos veiksnių, kartu su rūkymu ir antsvoriu. Visi turėtume pripažinti ir suprasti šį faktą.

Raginame savo vyriausybes garantuoti, kad ši informacija būtų plačiau prieinama nei tik oficialūs dokumentai, pareiškimai ir strategijos, kuriuos retai pastebi paprasti piliečiai. Labai svarbu, kad ši informacija pasiektų realius šių produktų vartotojus ir platesnius gyventojų sluoksnius. Prašome NordAN šalių vyriausybes apsvarstyti galimybę įvesti ženklinimo reikalavimą, pradėti informacines kampanijas, kurios pasiektų įvairias socialines grupes, ir palaikyti griežtas įrodymais grįstas alkoholio kontrolės politikos priemones. Mūsų vyriausybės turėtų remti vėžio draugijas ir kitas pilietinės visuomenės organizacijas, palaikančias įrodymais grįstą alkoholio politiką ir alkoholio daromos žalos prevenciją.

Su Rezoliucijos tekstu anglų kalba galite susipažinti čia.