Marius Jokūbaitis. Rūkaliams – vis tamsesnė ateitis

Kryžiaus žygis prieš rūkymą Europoje tęsiasi. Europos Komisija siūlo sutartinai uždrausti kai kurias cigaretes. Tai numatyta naujoje Tabako produktų direktyvoje, kurios projektas pristatytas šią savaitę.
Be to, visoje ES cigarečių pakeliai turės būti paženklinti pažeistų kūno dalių nuotraukomis.

Sudaro nemažą rinkos dalį
Mėtinės cigaretės kai kuriose šalyse užima nemažą rinkos dalį. Pavyzdžiui, Lenkijoje jos sudaro 20 proc. visų cigarečių, Lietuvoje – 6,5 procento. Pastaruoju metu jų dalis mūsų šalyje tik didėjo.
Lietuvoje vis daugiau perkama ir plonų cigarečių. Dabar jos užima apie 11 procentų visos legalių rūkalų rinkos. Iš viso mėtinės ir plonos cigaretės užima 14 proc. šalies rinkos.
EK mano, kad tokie draudimai padės išgelbėti daugiau gyvybių. Per metus Europoje nuo rūkymo sukeltų ligų miršta apie 700 tūkstančių gyventojų.
Gali būti, kad lemiamas sprendimas bus paskelbtas tuo metu, kai Lietuva pirmininkaus ES.

Perspėja dėl kontrabandos
Mėginimai uždrausti ES šalyse mėtines ir plonas cigaretes gamintojams kelia nerimą.
Jų atstovai Lietuvoje perspėja, kad tokiu atveju kontrabandinės cigaretės plūstelės dar galingesniu srautu.
„Mėtinės ir plonos cigaretės tikrai išliks Rusijoje ir Baltarusijoje, tad gyventojai pirks nelegaliai atgabentas iš tų šalių”, – įsitikinęs „Japan Tobacco International” korporatyvinių reikalų vadovas Baltijos ir Šiaurės šalims Ramūnas Mačius.
Jo nuomone, tokie draudimai neturi nieko bendra su sveikatos apsauga. „Tai kova su legaliais tabako gamintojais.
Tokiu pasiūlymu ypač apsidžiaugs kontrabandininkai”, – įsitikinęs R. Mačius.
Beje, Lietuvai taip pat teks pareikšti savo nuomonę dėl EK siūlymo. Siūlymui dar turės pritarti ir Europos Parlamentas.

Tabako gamintojai bijo
Briuselio mėginimai uždrausti kai kuriuos rūkalus pasėjo baimę tarp tabako pramonės gigantų.
Pernai 7 milijardus eurų pelno uždirbęs koncernas „Philip Morris” pareiškė, kad nauja tvarka turi daug trūkumų.
„Lietuvos rytui” koncerno atsiųstame komentare teigiama, kad EK siūlymas ignoruoja rūkalų juodąją rinką, kuri ES valstybėms narėms kainuoja 10 milijardų eurų per metus.
Kitas tabako gigantas „British American Tobacco”, uždirbęs panašų pelną, pažadėjo stengtis, kad jo balsas kitais metais būtų išgirstas Europos Sąjungos institucijose.

Komisarui teko atsistatydinti
Europos žiniasklaida skelbia, kad tabako pramonės lobistai jau susitikinėja su EK vadovo Jose Manuelio Barroso atstovais.
Tačiau susidėti su lobistais pavojinga. Dėl kilusio skandalo neseniai teko pasitraukti Europos komisarui Johnui Dalli, kuris buvo atsakingas už sveikatos ir vartotojų politiką.
Spalį jis atsistatydino, kai Maltos laikraštis „Malta Today” paskelbė 2011 m. išsiųsto elektroninio laiško kopiją, kurioje Silvio Zammitas, Maltos miesto Slimos vicemeras, reikalavo pinigų iš Švedijos kramtomojo tabako gamintojo „Swedish Match” už susitikimo su J.Dalli organizavimą.
Mat buvęs eurokomisaras yra kilęs iš Maltos. Tačiau Švedijos kompanija tvirtino, kad apie šį incidentą iškart informavo Europos Komisiją.
Švedai siekia, kad jų gaminamą čiulpiamąjį tabaką būtų leidžiama eksportuoti į kitas Europos Sąjungos šalis. Dabar tai draudžiama.

lrytas.lt 2012-12-21