2014 m.rugsėjo 26 d. LR Seime įvyko pirmoji Baltijos šalių konferencija “Prenatalinė alkoholio vartojimo prevencija”. Pagrindinis konferencijos tikslas – supažindinti sveikatos politikus, visuomenės sveikatos specialistus, medicinos darbuotojus, socialinės ir švietimo srities atstovus su vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimo problema, jos prevencija, pagalbos ir specialaus ugdymo tokiems vaikams teikimo ypatumais.
Konferencijoje dalyvavo daugiau nei 300 Lietuvos ir užsienio svečių.
Konferencijoje Lietuvoje sutiko dalyvauti žymiausi šios srities ekspertai iš Nacionalinio piktnaudžiavimo alkoholiu ir alkoholizmo instituto (Jungtinės Amerikos Valstijos) ir Sveikatos ekonomikos instituto (Kanada), Pasaulio sveikatos organizacijos, taip pat pranešėjai iš Olandijos bei Baltijos šalių.
Ekspertai apžvelgs ekonominius bei socialinius šių sutrikimų aspektus, dalinsis patirtimi ir patarimais apie pagalbos teikimą šiuos sutrikimus turintiems vaikams bei jų artimiesiems, šių sutrikimų prevenciją, o Baltijos šalių atstovai pristatys vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimų situaciją regione.
Lietuvoje vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimų problema vis dar nepelnytai pamirštama. Dėl šios priežasties darbo patirties su šiuos sutrikimus turinčiais vaikais ir jų šeimomis mūsų šalyje beveik nėra. Taip pat egzistuoja didelė šių sutrikimų diagnostikos problema, todėl sunku nustatyti, kiek vaikų Lietuvoje kenčia nuo šių sutrikimų.
Skaičiuojama, kad šalyse, kuriose reprodukciniu moters periodu (15-44 metai) moterys yra linkę vartoti alkoholį, tokius sutrikimus turi nuo 2 iki 5 proc. vaikų. Atsižvelgiant į tai, kad Lietuvoje apie 20 proc. moterų reprodukcinio amžiaus metu alkoholį vartoja žalingai, galima daryti prielaidą, kad vien 2013 m. Lietuvoje gimė nuo 617 iki 1542 mažylių, turinčių vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimus. Tinkamai nediagnozavus šių sutrikimų ir neturint pagalbos teikimo jiems ir jų šeimoms modelio, Lietuvoje šiems vaikams nesuteikiama būtina pagalba.
Konferencijos organizatoriai: Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos tyrimų institutas, Lietuvos Medicinos Studentų Asociacija, LR Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisija, Pasaulio sveikatos organizacijos biuras Lietuvoje, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija.
Partneriai: Europos FASD Alijansas, Šiaurės šalių alkoholio ir narkotikų politikos tinklas (NordAN), Kanados ambasada, Kanados sveikatos ekonomikos institutas (IHE), JAV Alkoholio ir alkoholizmo tyrimų institutas (NIAAA).
Daugiau informacijos apie konferenciją ir video medžiaga: http://fasdbaltic.eu/